Hyppää pääsisältöön
Amusa Kulttuuritori
/ 18.06.2013

Salla Simukan Lumikki-trilogia myyty 30 maahan

Maailmalla huikeaa kiinnostusta herättäneen Lumikki-trilleritrilogian käännösoikeudet on myyty viimeisimmäksi Aasiaan.

Sarja tullaan julkaisemaan Kiinassa, Taiwanissa ja Koreassa. Kauppojen myötä Lumikki Anderssonin tarina luetaan 30 maassa.

"Kolmen kuukauden aikana kirjallisuusagentuurimme on myynyt Simukan kolmen nuortenkirjan Punainen kuin veri, Valkoinen kuin lumi ja Musta kuin eebenpuu julkaisuoikeudet maailmanlaajuisesti 30 maahan, parhaille kustantajille. Mukana muun muassa Yhdysvallat, Iso-Britannia, Saksa ja Ranska", kirjallisuusagentti Elina Ahlbäck iloitsee.

Kiinan kustantaja suunnittelee mittavaa markkinointia Lumikki-trilogialle aikomuksenaan tehdä se tunnetuksi kiinalaiselle nuorisolle Twilight-sarjan ja Harry Potterin tapaan. Emily Publishing Company osti trilleritrilogian käännösoikeudet Taiwaniin ja Koreassa sen kustantaa Gimm Young Publishers. Lumikki-trilogian aloitusosa tullaan julkaisemaan kaikissa näissä maissa vuoden 2014 aikana.

Salla Simukka. Kuva: Karoliina Ek, Tammi.
Salla Simukka. Kuva: Karoliina Ek, Tammi.

Lumikki-trilogia

Kustannusosakeyhtiö Tammi julkaisi Lumikki-trilogian ensimmäisen osan Punainen kuin veri helmikuussa 2013 ja seuraava osa Valkoinen kuin lumi julkaistaan elokuussa 2013. Trilogian kolmas trilleri Musta kuin eebenpuu ilmestyy keväällä 2014. Lumikki on valloittanut suomalaiset lukijansa ja trilleri on jo nyt arvostelu- ja myyntimenestys.

Salla Simukka (s. 1981) on Tampereella syntynyt kirjailija ja suomentaja. Hän on opiskellut pääaineenaan pohjoismaista filologiaa Turun yliopistossa. Simukka kirjoittaa kirja-arvioita Helsingin Sanomiin, Hämeen Sanomiin ja Suomen Kuvalehteen sekä toimittaa nuorten kirjallisuuslehti LUKUfiilistä. Lisäksi hän on mukana käsikirjoittamassa TV2:n Uusi päivä -sarjaa.

Tammikuussa 2013 Salla Simukka sai Topelius-palkinnon vuoden 2012 parhaasta nuortenkirjasta kahdesta teoksestaan Jäljellä (Tammi 2012) ja Toisaalla (Tammi 2012).

http://www.tammi.fi

Salla Simukka. Punainen kuin veri. Kansi. Tammi.
Salla Simukka. Punainen kuin veri. Kansi. Tammi.