Espoo Ciné esittää elokuun festivaalilla (22. –31.8.2025) arvostetun norjalaisen ohjaaja-käsikirjoittaja Dag Haugerudin trilogian Sex Love Dreams. Sarjan viimeinen osa Dreams voitti tänä vuonna Berliinin kansainvälisillä elokuvajuhlilla Kultainen karhu -palkinnon.
Love. Tayo Cittadella Jakobsen. Kuva: Motlys
Trilogian aiemmat osat ovat nekin saaneet arvostusta: ensimmäinen osa Sex voitti Pohjoismaiden neuvoston elokuvapalkinnon vuonna 2024, minkä lisäksi se kuului Berliinin elokuvajuhlien ohjelmistoon samana vuonna. Sarjan toinen osa Love kilpaili Venetsian elokuvajuhlien Kultainen leijona -pääpalkinnosta ja sai myös maailmanensi-iltansa festivaalilla.
Espoo Cinéssä nähdään Haugerudin trilogian lisäksi myös Light from the Chocolate Factory vuodelta 2020, joka antaa esimakua ohjaajan taidoista minimalistisena ihmissuhteiden kuvaajana. Haugerudin elokuvat tarjoavat suoraa ja vilpitöntä puhetta ihmissuhteista, seksistä, rakkaudesta, haluista ja haaveista. Elokuvat ovat sarja ihmisten välisiä kohtaamisia, joissa pienetkin eleet voivat vaikuttaa syvästi ja pitkään.
Espoo Cinéen saapuu vieraaksi Love-elokuvan miespääosaa näyttelevä Tayo Cittadella Jacobsen, jonka sairaanhoitajahahmo on avoin ammatilliset rajat ylittävälle hoivalle ja rakkaudelle. Hän on festivaalilla 23.–26.8.2025 ja osallistuu tuolloin muun muassa keskustelutilaisuuksiin ja näytöksiin. Tarkemmista aikatauluista tiedotetaan erikseen.
Muuta festivaaliohjelmistoa
Muita esimerkkejä festivaalin yleiseurooppalaisesta ohjelmistosta ovat saksalaisen Christian Petzoldin draama Miroirs n:o 3. Elokuvassa Laura saa kumppaninsa tapaturmaisen kuoleman jälkeen turvapaikan vieraan perheen luota, mutta löytääkin synkkiä perhesalaisuuksia. Elokuva sai ensi-iltansa Cannesin elokuvajuhlilla tänä vuonna.
Espoo Cinén ohjelmistoon kuuluu myös San Sebastianin elokuvajuhlilla ensi-iltansa saanut ja palkittu François Ozonin When Fall Is Coming, joka on monitahoinen draama rauhallisia eläkepäiviä viettävästä Michellestä. Hän yrittää myrkyttää tyttärensä sienillä eikä saa nähdä tyttärenpoikaansa enää. Hän vaipuu masennukseen, mihin tulee muutos, kun hänen ystävänsä poika vapautuu vankilasta.