Jo kolmella Jussi-palkinnolla palkitun Markku Pölösen elokuvan Oma maa kuvaukset käynnistyivät tällä viikolla. Amusa kävi Jollaksen kartanolla jututtamassa ohjaaja Pölöstä sekä näyttelijöitä Oona Airolaa, Konsta Laaksoa, Henri Tuomista, Antti Virmavirtaa, Mika Nuojuaa, Helmi Linnosmaata ja Marjaana Maijalaa.
Oma maa on elokuva, joka sijoittuu sodan jälkeiseen aikaan vuosille 1945–1952. Pääosissa esiintyvät Hymyilevä mies -elokuvasta tuttu Oona Airola sekä uusi tuttavuus Konsta Laakso. Ylipäätään elokuvassa on paljon sellaisia nousevia näyttelijöitä, jotka eivät ole aiemmin esiintyneet täyspitkissä ohjauksissa. Toisaalta mukana on myös Marjaana Maijalan, Antti Virmavirran ja Mika Nuojuan kaltaisia erittäin tunnettujakin nimiä.
Markku Pölönen. Kuva: Karjalainen
Elokuvaa kuvaillaan rakkauselokuvaksi, mutta kovin paljon muuta ei siitä toistaiseksi ole annettu julkiseen tietoon. Kuvaukset ovat kuitenkin alkaneet tällä viikolla Helsingissä, ja ensi viikolla ne siirtyvät Pohjois-Karjalaan.
Amusa haastatteli elokuvan työryhmän kahdeksaa jäsentä ja kyseli heiltä muun muassa heidän roolistaan elokuvassa sekä suhteestaan suomalaisuuteen. Haastattelut ovat kronologisessa järjestyksessä.