Kati Hiekkapellon esikoisdekkarin Kolibrin maailmanlaajuiset englanninkieliset oikeudet on myyty brittiläiselle Arcadia Booksille.
Hiekkapellon maaliskuussa ilmestyneen ja loistavan vastaanoton saaneen Kolibrin oikeudet on tänä vuonna aiemmin myyty jo Alankomaihin, Islantiin, Tanskaan ja Saksaan. Saksalaiskustantamo osti samalla myös dekkarisarjan kahden seuraavan osan oikeudet.
Kati Hiekkapellon esikoisdekkarin englanninkieliset oikeudet on myyty britteihin.
Kolibri aloitti sarjan, jonka päähenkilö on vahva naissankari, Jugoslavian unkarilainen Anna Fekete. Sarjan toinen romaani Suojattomat ilmestyy Otavalta maaliskuussa 2014.
Hailuodossa asuva Hiekkapelto (s. 1970) on koulutukseltaan erityisluokanopettaja. Hän on työskennellyt maahanmuuttajien opettajana ja asunut Serbian unkarilaisalueella.
Reijo Mäen dekkarin Sheriffi englannin kieliset oikeudet myytiin Yhdysvaltoihin.
Reijo Mäen Sheriffi-dekkarin maailmanlaajuiset englanninkieliset oikeudet on myyty Yhdysvaltoihin, jossa sen kustantaa Ice Cold Crime. Aiemmin Mäen tuotantoa on ilmestynyt ruotsiksi, saksaksi, tanskaksi ja viroksi.