Hyppää pääsisältöön
Amusa Toimitus / 27.05.2025

Viron kansallinen sinfoniaorkesteri (ERSO) harvinaisena vieraana Kymijoen Lohisoitto -festivaalilla kesäkuun alussa räätälöidyllä ohjelmalla

Kotkan seudulla järjestettävä Kymijoen Lohisoitto -festivaali käynnistyy tämän viikon perjantaina 30.5. tangoteemaisella etkokonsertilla Kotkan Satama Areenalla. Varsinainen festivaali ajoittuu ensi viikolle keskiviikosta sunnuntaihin (4.-8.6.) ja sisältää yhteensä 15 tapahtumaa ja ulottuu konserttisaleista merelle saaristoon. Musiikkityylit vaihtelevat jazzista ja klassisesta  kansan- ja maailmanmusiikkiin sekä indierockiin – lastenmusiikkia unohtamatta. Tarjonnassa on ilmaisia ja maksullisia konsertteja.

Kuvassa on sinfoniaorkesteri ERSO yhtieskuvassa ja he ovat seisomassa soittimineen lavalla. Heillä on tumman siniset puvut. Taustalla on ruskeaa verhoa.

ERSO. Kuva: Tiit Mötus

 

Lohisoitto-festivaalin varsinaisena aloituspäivänä keskiviikkona 4.6. koetaan harvinaislaatuinen kansainvälinen orkesterivierailu Kotkan konserttitalolla kun vieraaksi saapuu liki 50 henkilön ryhmä Viron kansallisesta sinfoniaorkesterista, joka tunnetaan myös lyhenteellä ERSO.

Orkesteri saapuu Lohisoiton vieraaksi Tallinnasta yhdessä ylikapellimestarinsa Olari Eltsin ja konserttimestarinsa Triin Ruubelin kanssa. Ohjelma on festivaalille räätälöity kokonaisuus, joka esittelee upealla tavalla orkesterin huikeaa osaamista ja baltialaispohjoismaalaisen musiikin parhaimpia paloja, säveltäjäniminä mm. Einojuhani Rautavaara ja Arvo Pärt. Samalla juhlitaan Kotkan ja Tallinnan ystävyyskaupunkisuhteiden 70-vuotisjuhlaa.

 

Kuvassa on Olari Elts seisomassa ja hän on kuvan vasemmassa laidassa. Hänellä on sininen puvun takki päällään. Tausta on keskiharmaa.

Olari Elts. Kuva: ERSO

 

Vuonna 2026 100-vuotisjuhlavuottaan viettävästä ERSOsta on tullut Viron merkittävin orkesterilähettiläs ulkomailla, ja se on lisännyt voimakkaasti kansainvälistä toimintaansa erityisesti viime vuosikymmeninä. Kaudesta 2020/21 alkaen sen ylikapellimestarina ja taiteellisena johtajana on toiminut Olari Elts. ERSO on voittanut useita palkintoja, muun muassa Grammy-palkinnon Sibeliuksen kantaattien levyttämisestä. Se on kiertänyt ympäri maailmaa lukuisilla kiertueilla ja osallistunut arvostetuille kansainvälisille musiikkifestivaaleille. ERSOn kotisali on Tallinnan keskustassa sijaitseva Estonia-konserttitalo, joka on varmasti monelle matkailijalle tuttu näky Estonia puistee -kadulla aivan kaupungin keskustassa.

Lohisoiton ja ERSOn välinen yhteistyö käynnistyi viime vuonna Haapasaaren konsertin yhteydessä, festivaalilla oli ilo saada tuolloin esiintyjiksi ainutlaatuiseen saarikonserttiin orkesterin konserttimestari ja viulisti Triin Ruubel ja sellisti Theodor Sink. Yhteistyötä päätettiin jatkaa laajemmassa mittakaavassa.

Konsertin ohjelma on meditatiivishenkinen koostuen seuraavista teoksista: Einojuhani Rautavaara: Into the heart of light – Pēteris Vasks: Viulukonsertto "Distant Light" (viulusolistina Triin Ruubel) – Samuel Barber: Adagio jousille - Jay Schwartz: Music for Orchestra – Arvo Pärt: Da Pacem Domine.

https://www.lohisoitto.fi/