Hyppää pääsisältöön
Amusa Toimitus / 28.05.2025

Teemu Mäen näyttelyssä muotokuvista päivänpolttaviin yhteiskunnallisiin kysymyksiin näyttelyssään - Muotokuvia ja politiikkaa

Kajaanin taidemuseon kesänäyttelyssä pureudutaan muotokuvien ja politiikan maailmaan, kun Teemu Mäen maalaukset valloittavat museon. Teemu Mäki on monialainen taiteilija, mutta Kajaanin taidemuseon näyttely Muotokuvia ja politiikkaa keskittyy hänen työhönsä taidemaalarina esitellen Mäen teoksia jo pidemmältä ajalta. Mukana näyttelyssä on myös aivan uusia, ennen esittämättömiä teoksia. Taiteilija itse kertoo näyttelystään näin:

Kuvassa on sinisen ja oranssin värisessä maalauksessa, jossa poika istuu vasemmalla tietokonepöydän ja näytön edessä. Näytöstä nousee ruudusta ulos pelihirviö. Takana istuu lavitsalla vanha mies katsomassa poikaa. Oikealla alhaalla on pienen lapsen pää ja hän on leikkimässä.

Aatos pelaa, paappa kattoo (Aatos kolmessa eri iässä, ennen vanhuutta). Näyttely Kajaanin taidemuseossa. Max Beckmannille. 2020–25.6.2021. Akryyli kankaalle. Kuva: Teemu Mäki

 

Näyttelyni koostuu muotokuvamaalauksista ja allegorioista.
 
Yritän kuvata maalaamani ihmiset mahdollisimman rehellisesti, kaunistelematta, mutta myötätuntoisesti. Maalaan muotokuvia vain ihmisistä, joita rakastan. Ihmiskäsitykseni on, että jokainen meistä on moniminäinen, pysyvästi ristiriitainen ja hauras. Siksi päädyn tulkinnoissani korostamaan näitä ihmisenä olemisen puolia. En kuitenkaan pidä niitä vikoina tai vammoina, vaan rikkautena ja eloisuutena.
 
Allegoriamaalaukset ovat ikään kuin still-kuvaksi tiivistettyjä näytelmiä, jotka käsittelevät filosofisia ja poliittisia aiheita. Näyttelyn laajin teos on moniosainen Muistatko Tšetšenian?, jossa aiheena on Tšetšenian sodat ja niiden kautta myös Irakin sodat, Ukrainan sota – ja verrokkina myös Suomen käymät sodat.
 
Sodan rinnalla toinen pääaihe tämän näyttelyn allegorioissa on ihmisen suhde luontoon ja omaan kuolevaisuuteensa. Me olemme tuhoisin maapallolla koskaan elänyt laji – ainoa, joka on saanut aikaan joukkosukupuuton – mutta meillä on myös vastakkainen potentiaali.

 

Kuvassa on taustalla suuri maalaus, jossa on suurena punertavat suuret naisen kasvot. Oikealla on suuret miehen kasvot ja ne ovat siniset. Keskellä on pieni valokuva ihmisjoukosta. Alla istuu teoksen edessä Teemu Mäki mustassa verkkarissa, jossa on valkoiset hiha- ja housuraidat sivussa.

Teemu Mäki työhuoneella. Takana olevan työ, Hadižat Gatajevan ja Malik Gatajevin muotokuva (vuonna 2010). He pelastivat sotaorpoja Tšetšenian sodista 1994…2009. 2011–2023. Öljy kankaalle. Kuva: Teemu Mäki

 
Taidekäsitykseni on, että kaikki taide – oli sitten kyse muotokuvista, allegorioista tai vaikkapa instrumentaalimusiikista – on filosofis-poliittista toimintaa, jossa ihminen luo, testaa ja päivittää ihmiskäsitystään, identiteettiään ja maailmankatsomustaan – ja kommunikoi sitä muille ihmisille. Taide on kokonaisvaltainen, monipuolinen ja joustava tapa käsitellä kaikkein tärkeimpiä kysymyksiä, kuten: ”Millaisia me olemme, millaisiksi haluamme tulla, miten meidän pitäisi elää, miksi pitäisi elää ja millaisen maailman haluamme luoda?” Filosofis-poliittinen tavoitteeni on myös, että teokseni voimistaisivat yleisön olemassaolon kokemusta ja taipumusta myötätuntoon.
 
Teemu Mäki syntyi Lapualla vuonna 1967 (www.teemumaki.com). Hän asuu ja työskentelee Helsingissä, ja nykyään jälleen myös Lapualla. Hän opiskeli alun perin taidemaalariksi ja väitteli Kuvataiteen tohtoriksi Kuvataideakatemiasta vuonna 2005. Hän on toiminut vapaana taiteilijana vuodesta 1990, lukuun ottamatta vuosia 2008–2013, jolloin hän oli kuvataiteen professorina Aalto-yliopistossa.

Mäen toiminnalle on pitkään ollut ominaista monialaisuus: hän on kuvataiteilija, kirjailija, teatteri-, ooppera- ja elokuvaohjaaja, tutkija, galleristi sekä Suomen Taiteilijaseuran puheenjohtaja. Tällä hetkellä hän työskentelee Koneen Säätiön rahoittamassa, tiedettä ja taidetta yhdistävässä tutkimushankkeessa, jossa selvitetään sotien ja ympäristökriisien välisiä yhteyksiä (www.environmentalwar.fi).
 
Teemu Mäki – Muotokuvia ja politiikkaa
5.6.–14.9.2025

https://kajaani.fi/kulttuuri-ja-liikunta/kajaanin-taidemuseo/