Hyppää pääsisältöön
Amusa Toimitus / 27.05.2016

Tampere-talo uudistuu vahvasti ja tähtää Suomen kiinnostavimmaksi tapahtumapaikaksi

Tampere-talon uudet tapahtumatilat ensimmäinen vaihe itsenäisyyden juhlavuoden suurimmassa kulttuurihankkeessa Suomessa. Talo hakee kasvua ja tähtää Suomen kiinnostavimmaksi tapahtumapaikaksi. Tampere-talo on kävijämäärältään Suomen suurin kongressi- ja kulttuurikeskus 350 000 kävijällään.

- Vaikka nyt asiat ovat hyvin, haluamme kehittyä ja katsoa tulevaisuuteen, toteaa toimitusjohtaja Paulina Ahokas. Talosta halutaan tehdä Suomen vetovoimaisin ja kansainvälisesti kiinnostava kongressi- ja kulttuurikeskus.

Tampere-talo Paulina Ahokas
Tampere-talon uusien tilojen avauksessa toimitusjohtaja Paulina Ahokas. Kuva: Janne Viinanen

Esimerkkinä uudesta vetovoimasta Ahokas mainitsee auditorio- ja monitoimitila Maestron, joka kohoaa 3-kerroksisena ja josta on upea näkymä suoraan Sorsapuistoon. Toimitusjohtaja on erityisen tyytyväinen tilaan ja pitää siitä avautuvaa maisemaa kenties kauneimpana vastaavissa tiloissa maailmassa.

Tulossa uudet ravintolat ja Muumimuseo

Kongressi- ja kulttuurikeskus Tampere-talo Oy käy läpi 25-vuotisen historiansa merkittävintä murrosta. Talo hakee tulevina vuosina liikevaihdon ja kävijämäärän kasvua. Kilpailukykyä vahvistavat tänään perjantaina 27.5. avattavat uudet tapahtumatilat, syksyllä valmistuvat ravintolat ja myymälä-aulapiste sekä Muumimuseo, joka avautuu itsenäisyyden juhlavuoden kunniaksi toukokuussa 2017. Kokonaisuudessaan lähes 22 miljoonan euron toiminnallinen uudistushanke tukee Tampereen voimakasta kehitystä ja vetovoimaa.

Tampere-talo lämpiö
Tampere-talon lämpiötila. Kuva: Janne Viinanen

Tampere-talon tehtävä on osaltaan lisätä Tampereen vetovoimaisuutta Suomen kiinnostavimpana kaupunkina. Uudistusten myötä talo pystyy järjestämään entistä enemmän yhä suurempia tapahtumia sekä palvelemaan monipuolisesti vielä nykyistäkin laajempaa asiakaskuntaa.

‒ Uudistus on toteutettu sekä nykyisten että tulevaisuuden asiakkaiden toiveita ja tarpeita silmälläpitäen. Uskomme, että tästä syntyy yhteistyössä Tampere-talo Osakeyhtiön, Tampere Filharmonian ja Muumimuseon kanssa kokonaisuus, joka vahvistaa edellytyksiämme entisestään Suomen kiinnostavimpana kongressi-, tapahtuma- ja kulttuurimatkailun kohteena, Ahokas iloitsee.

Tampere-talo Osakeyhtiö tekee miljoonainvestoinnit yhdessä omistajansa Tampereen kaupungin sekä kumppaneittensa kanssa vuosina 2015‒2017. Ensimmäinen askel kohti tulevaisuuden Tampere-taloa otetaan tänään perjantaina 27.5., kun talon kolme uutta kokous- ja tapahtumatilaa, Maestro, Duetot ja Riffi, avautuvat uudisosassa.

Uudet tilat ovat talon alkuperäisen arkkitehdin Esa Piirosen sekä Petri Kontukosken käsialaa. Talossa on kaikkiaan 16 tapahtumatilaa. Kokoustilojen määrä kasvaa yhdellä ja kokouspaikat lisääntyvät 300:lla. Talossa on mahdollista järjestää jopa 5 000 hengen tilaisuuksia.

Liikevaihto ja tulovaikutukset kasvuun

Tampere-talo katsoo tällä hetkellä vuoteen 2018. Päiväkävijöiden määrää halutaan lisätä viime vuonna saavutetusta kaikkien aikojen ennätyksestä 350 000:sta 420 000:een. Kasvavien asiakasvirtojen on määrä nostaa matkailutuloa ja kasvattaa talon tulovaikutuksia Tampereen
talousalueelle 35 miljoonasta eurosta 45 miljoonaan. Tavoitteen saavuttamisessa ovat mukana valtakunnalliset ja alueelliset kumppanit.
Talon kokous- ja kongressitoiminnan osuus 35 miljoonasta oli yksinään 18 miljoonaa.

Tampere-talo Maestro
Tampere-talon uusi Maestro monitoimitila. Kuva: Janne Viinanen

‒ Talo rakentaa uudistuksia hyvälle pohjalle. Liikevaihto on kasvanut keskimäärin 8 prosenttia viimeisen neljän vuoden aikana. Vuoden 2015 liikevaihto oli 8 miljoonaa euroa ja tulos 400 000 euroa. Koko liikevaihto mukaan lukien kaikki tuotot kohosivat 13,5 miljoonaan. Tuottoihin
lukeutuu mm. Tampereen kaupungilta saatu 1,26 miljoonan euron toiminta-avustus, joka on enää vain noin 11 prosenttia koko liikevaihdosta, Ahokas toteaa.

Kokous- ja kongressiliiketoiminta on edelleen talon keskeinen kivijalka ja menestystekijä. Vuosista 2016 ja 2017 on tulossa ennätyksellisen hyviä, mikä johtuu mm. lukuisista itsenäisyyden suurtapahtumista. Merkittävää asiakasvirtaa tuovat myös isot kansainväliset konferenssit, joita on tälle vuodelle varmistunut jo 12 ja ensi vuodelle 11.