Hyppää pääsisältöön
Kini Laine
/ 22.06.2014

Roman Schatz vastaa kirjastaan Voi maamme Suomi

Kini Laine kysyy ja Roman Schatz vastaa Voi maamme Suomi-kirjansa syntyyn ja tekemiseen liittyviin kysymyksiin.

Miksi ja miten herra Fingerpori tuli kirjaa kuvittamaan???

Olimme tehneet Jarlan Pertsan kanssa jo muitakin kirjoja yhdessä, 'Zoo' ja 'Käsikirja' ja olimme edelleen väleissä. Siksi sain ympäripuhuttu hänet ja kai kustantaja hänelle jotain maksoikin.

Roman Schattz haastattelussa
Kini Laine haastattelee Roman Schatzia Kouvolan kirjastossa. Kuva: Mediamaja

Mikä sai sinut tarttumaan taas tuttuun aiheeseen, sinä itse vai oliko siihen tilaus?

Sanotaan että sosiaalinen tai markkinoiden tilaus. Suomi on teemamaana syksyllä Frankfurtin kansainvälisillä kirjamessuilla, esiintyy omalla paviljongilla ja sinne tuodaan suomalaisen kirjailijoiden ja kirjallisuuden kermaa. Jonkun pitää kirjoittaa myös kirjoja SuomeSTA, siis Suomesta ja sumalaisuudesta kertovia pläjäyksiä, muiden runojen, romaanien ja näytelmien ja sarjakuvien yms lisäksi.

Suomi ja suomalaisuus - onko se huvittavaa vai rakastettavaa

Se on huvittavaa, rakastettavaa, ärsyttävää, hämmästyttävää, outoa, jännittävää, tylsää, vittumaista, ihanaa, modernia, taantumuksellista... paljonko minulla on aikaa?

Osaat leikitellä suomen kielellä - alatko olla jo enemmän suomalainen kuin saksalainen?

Suomalaisuus on kasvanut minulle toiseksi käyttöjärjestelmäksi pääkopassa. Voin olla joko suomalainen tai saksalainen tai voin vapaasti yhdistää identiteettejä, tilanteen ja tunnelman mukaan. Monella tavalla olen nykyään suomalaisiakin suomalaisempi, monella tavalla minusta ei ikinä suomalainen tule. Mene ja tiedä. Tai jätä menemättä.

Kirjasi Voi maamme, Suomi on hauskaa luettavaa, mutta lisäksi siinä tulee paljon tietoa, mitä ei ihan heti tule vastaan. Kuinka paljon teit taustatöitä?

Ilmeisesti riittävästi kun arvostelut ovat positiivisia. Rima oli korkealla - jos Schatz kirjoittaa lähes kolmenkymmenen Suomessa vietetyn vuoden jälkeen jälleen kirjan tästä maasta, se ei saa olla pelkkää diibadaaba ja rillumareita, vaan siinä pitää olla sellaistakin, joka kiinnostaa suomalaisia.

Tyylisi on suorasukainen, mikä saattaa ihastuttaa ja vihastuttaa. Miten kirjasi on otettu vastaan?

Vastaanotto on ollut yllättävän hyvä. Pelkäsin ettei kukaan enää jaksaa, mutta ilmeisesti me suomalaiset jaksamme vieläkin kiinnostua siitä, mitä meistä ollaan mieltä.

Ki​rjasi toinen puoli on englanninkielinen, miksi näin?

Jotta kaikki vajaaälyiset ulkomaalaiset, jotka eivät syystä tai toisesta osaa suomea, pystyisivät tutustumaan tähän paratiisiin, ymmärtämään sitä ja nauttimaan siitä ;)