Hyppää pääsisältöön
Amusa Toimitus / 01.10.2025

Manserock-orkesteri solisteinaan Martti Syrjä ja Pate Mustajärvi sekä paluun tekevä NEGATIVE Tampereen Tammelan stadionille elokuussa 2026

Tampereen Tammelan stadionilla järjestetään Manserock stadionilla -konsertti lauantaina 1.8.2026. Konsertissa esiintyy Kaikkien aikojen Manserock-orkesteri solisteinaan Martti Syrjä, Pate Mustajärvi, Mikko Alatalo ja Heikki Hela. Orkesterin yksi lisäsolisti julkaistaan joulukuussa.

 

Kuvassa on Martti Syrjä ja hänellä on musta t-paita. Tausta on vaalean harmaa.

Martti Syrjä. Kuva: Harri Hinkka

 

Kokoonpanossa soittavat rumpali Aku Syrjä, basisti Sami Ruusukallio, kosketinsoittaja Kalle Ruusukallio sekä kitaristi ja orkesterin tuottaja Juha Torvinen. Taustalaulajina toimivat Toni Lähteenmäki, Nelli Petro ja Kalle Ruusukallio.

”Manserock-orkesteri tulee tarjoilemaan laajan ja yllättävänkin repertuaarin kaikkien tuntemia manserock-käsitteen alle mahtuvia klassikkohittejä ainutlaatuisen solistikatraan esittämänä. Sormet jo syyhyävät, että pääsemme kokoontumaan, muistelemaan menneitä – ja treenaamaan! Lopputulosta sopii esitellä stadionolosuhteissa”, kommentoi Juha Torvinen.

 

Kuvassa on Negative-yhtyeen viiden miehen kasvokuvat ylhäältä päin. Alhaalla vasemmalla on punaiset, pitkät hiukset ja takana keskellä olevalla on mustaa naamiointia.

Negative. Kuva: Tiina Rautamaa

 

Negative palaa lavoille

Illan avaa 13 vuoden jälkeen lavoille palaava tamperelainen Negative-yhtye, joka teki merkittävää kansainvälistä uraa 10 vuoden ajan. Yhtye löi läpi The Moment of Our Love -biisillä vuonna 2003, ja jatkoi hittiputkea kappaleilla kuten Still Alive, Frozen to Lose It All, In My Heaven, Planet of the Sun, Won’t Let Go ja End of the Line. Yhtye keikkaili ympäri maailmaa aina Japania ja Kiinaa myöten. NEGATIVE oli yksi valtavaa fanihysteriaa synnyttänyt rock-yhtye. Bändi soitti viimeisen julkisen keikan vuonna 2013.

“Onpa hienoa ja samalla hyvin nostalgista käynnistää NEGATIVE, jonka paluuta on kyselty kaikki nämä vuodet. Nyt oli oikea aika palata pelikentälle, ja antaa monille hyvin tärkeiden ja rakkaiden biisien soida livenä. Olemme poikamaisen innoissamme!”, sanoo Jonne Aaron.

 

Kuvassa on Pate Mustajärvi puolivartalokuvassa ja hänellä on musta nahkatakki päällään. Taustalla on vasemmalla on vaalean harmaata ja oikealla on vaalean sinistä verhoa.

Pate Mustajärvi. Kuva: Harri Hinkka

 

DJ starttaa stadionkonsertin

Konsertti-iltaa lämmittelee tamperelainen DJ-lupaus Tuomas of Finland, joka on esiintynyt muun muassa Yleisurheilun alle 20-vuotiaiden EM-kisojen avajaistapahtumassa.

”Olemme äärimmäisen otettuja, että saamme tarjota yleisölle näin erikoislaatuisen konsertti-illan Suomen moderneimmalla jalkapallostadionilla! Avajaiskonserttimme viime vuonna keräsi paljon kehuja stadionin saavutettavuudesta ja toimivuudesta myös konserttikäytössä”, iloitsee tapahtuman järjestäjä Risto Niklas-Salminen Tammelan stadionilta.

Kuvat Manserock-orkesterin ja Negativen kanssa

Tampereella voi kuvauttaa itsensä Kaikkien aikojen Manserock-orkesterin ja NEGATIVEn kanssa. Kuvausseinäke, mikrofoni ja kitaroita löytyy Finlaysonin Väinö Linnan aukion lavalta. Kuvaussetti on esillä sunnuntaihin 5.10. saakka. Hashtagilla #manserockstadionilla ja tagilla @tammelanstadion julkaistut kuvat osallistuvat automaattisesti lippuarvontoihin, jonka voittajat julkaistaan Tammelan Stadionin somessa keskiviikkona 8.10.

Negative soi Tampereen päivänä kaupungin keskustassa

Tampereen päivän (1.10.) ja Negativen paluu-uutisen kunniaksi legendaariset Tampereen Frenckellin kellot soittivat tasatunnein NEGATIVE-yhtyeen The Moment of Our Love -kappaletta tänään keskiviikkona 1.10. illalla. saakka.