Viiden konserttikiertue käy kolmessa kiinalaisessa suurkaupungissa, Shanghaissa, Xiamenissa ja Guanzhoussa
Suomalaisen a cappella -yhtyeen matka Kiinaan alkoi viime keväänä, kun eurooppalaisia artisteja kartoittanut kiinalainen tapahtumajärjestäjä CPAA Entertaiment otti heihin yhteyttä. Järjestäjiä kiinnosti etenkin Viiden erityinen kokoonpano. Omaa tuotantoaan esittävä, vain naisista koostuva lauluyhtye ei ole edes Kiinan kokoisessa maassa arkea. Kauniin laulumusiikin suosio on Kiinan suurkaupungeissa voimakkaassa kasvussa ja etenkin a cappella –yhtyeet kiinnostavat paikallista yleisöä.
Viisi. Vasemmalt oikealle: Saima Hyökki, Essi Marila, Pauliina Kokkonen, Aliina Mäkitalo, Virpi Eroma. Kuva: Mikko Harma
Kiertueen järjestävä CPAA on perustettu vuonna 1993 ja se on vienyt Euroopasta lukuisia orkestereita ja artisteja Kiinaan. CPAA on järjestänyt Kiinassa konserttikiertueita muun muassa Wienin filharmonikoille, Amsterdamin kuninkaalliselle Concertgebouw Orchestralle ja New Yorkin filharmonikoille. Suomessa CPAAn kumppanina toimii Center Stage China.
Viiden konserttikiertue käynnistyy 30. lokakuuta Shanghain Daning Theatressa. Ohjelmisto koostuu pääosin yhtyeen omasta sävellystuotannosta. Kesän ja syksyn aikana yhtyeen jäsenet ovat harjoitelleet myös kiinan kieltä ja ohjelmistossa on mukana tunnettu paikallinen hitti Zui xuan minzu feng, jonka yhtye esittää alkuperäiskielellä.
Viisi on julkaissut Suomessa albumit Viisi ja Joulun lauluja (Sony Music).
http://www.viisi.net
https://www.facebook.com/lauluyhtyeviisi