Kari Tapion syntymästä tuli kuluneeksi marraskuussa 80 vuotta. Juhlavuoden kunniaksi järjestetty kiertue on ollut niin suosittu, että se saa jatkoa huhti-toukokuussa ympäri Suomen. Kari Tapio 80 vuotta - Olen suomalainen -niminen juhlakonserttikiertue jatkuu 8.4. Kokkolasta ja etenee yli kymmenelle paikkakunnalle.

Kuva: Veikko Lassila
Juhlakonserteissa esiintyy suuri joukko artisteja, kuten Marita Taavitsainen, Teemu Roivainen, Kari Vepsä, Anneli Mattila, Ilkka Vainio, Juse Venäläinen ja Eikka Eronen. Vierailevat artistit vaihtelevat paikkakunnittain.
Kiertueella kuullaan Kari Tapion legendaarisia sinivalkoisia lauluja sekä tarinoita hänen elämästään ja urastaan artisti- ja muusikkoystävien kudelmana. Lauluja säestää Hänen Juhlaorkesterinsa Jani Jalkasen johdolla.
– On hienoa päästä jatkamaan tätä näyttävää kiertuetta hienoin artistein ja samalla kunnioittaa isäni elämäntyötä. Luvassa on ikimuistoisia hetkiä upean musiikin parissa, kertoo konsertin järjestelyistä vastaava Kari Tapion poika Joona Jalkanen.
Kari Tapio, oikealta nimeltään Kari Jalkanen (22.11.1945 Suonenjoki - 7.12.2010 Espoo) sai uransa aikana yhteensä 21 kultalevyä, 8 platinalevyä ja yhden tuplaplatinan. Iskelmä-Finlandian hän sai vuonna 2003 sekä viisi Emma-palkintoa, joista parhaan miespuolisen artistin palkinnon vuosina 1999 ja 2005.
Kiertuepaikkakunnat:
Ke 8.4. Musiikkikeskus Snellman, Kokkola
To 9.4. Kulttuuritalo Korundi, Rovaniemi
Pe 10.4. Kuusamotalo, Kuusamo
Su 19.4. Hyvinkääsali, Hyvinkää
Ke 6.5. Mikaeli, Mikkeli
To 7.5. Konserttitalo, Kotka
Pe 8.5. Kulttuuritalo Grand, Porvoo
La 9.5. Kulttuuritalo Virta, Imatra
Pe 15.5. Rauma-sali, Rauma
La 16.5. Seinäjoki Areena, Seinäjoki
La 6.6. Jaala Areena, Jaala
Kiertueen järjestäjä: J. Jalkanen Oy
