Hyppää pääsisältöön
Amusa Toimitus / 26.11.2025

Kansainvälisesti palkittu, lämminhenkinen ja humoristinen Graces saapuu Kuopioon

Tanssiteatteri Minimin vuoden 2025 viimeinen esitys Kuopiossa on kansainvälisesti palkitun italialaiskoreografi Silvia Gribaudin vierailuteos Graces.

 

Kuvassa on viisi miestanssijaa tiiviinä ryhmänä ja kahdella heistä on yläruumis paljaana. Takana oleva ojentaa oikeaa kättään.

Kuva: Matteo Maffesanti

Graces on veistoksellinen pop-teos, joka tarkastelee kauneusihanteita, kehon vapautta ja ihmisyyttä – virtuoottisesti, leikkisästi ja koskettavasti. Teoksen lähtökohtana on Antonio Canovan klassinen veistos Kolme sulotarta (1812–1817), mutta Gribaudin käsittelyssä sulo ja kauneus saavat uuden, yllätyksellisen muodon.

Lavalla nähdään kolme miesesiintyjää sekä koreografi Silvia Gribaudi itse. Hänen työssään tanssi, teatteri ja esitystaide sulautuvat kokonaisuudeksi, joka tuo esiin epätäydellisyyden kauneuden ja lähestyy ihmisyyden ydintä suorasti, empaattisesti ja humoristisesti.

Graces-teoksessa Zeuksen kolme tytärtä – Euphrosyne, Aglaea ja Thalia – heräävät henkiin nykypäivän kehoissa, sukupuolen ja kauneusnormien rajoja rikkoen. Näyttämölle rakentuu tila, jossa mies ja nainen kohtaavat ilman rooleja, luonnon rytmin johdattamina.

 

Kuvassa on kaksi miestanssijaa, joista vasemmalla olevalla on musta uimapuku päällään ja siinä takapuolen kohdalla kukkia. Oikean puoleisella on paljas yläruumis ja kukkia kasvojen edessä.

Kuva: Riccardo Panozzo

 

Teos on syntynyt yhteistyössä ohjaaja ja visuaalisen teatterin tekijä Matteo Maffesantin kanssa, joka on ollut mukana koko luomisprosessissa myös osallistavien työpajojen kautta.

"Hyödyntämällä Kolmen sulottaren veistosta lähtökohtana kolme miesesiintyjää ja Silvia etsivät uusia merkityksiä suloudelle. Esitys paljastaa ihmisyytemme ytimen tanssin ja tekstin keinoin – ennen kaikkea lämmöllä ja keveydellä.”
– Annette Van Zwoll, dramaturgi

"Kansainvälisesti suursuosion saavuttanut tanssiteos Graces herättää ajatuksia, naurattaa ja koskettaa. Se sopii erinomaisesti myös pikkujoulukauden ryhmille sekä kokeneille että ensikertalaisille tanssikatsojille. Teos on jo valloittanut tuhansien sydämet – nyt on kuopiolaisten vuoro!"
– Taneli Törmä, Tanssiteatteri Minimin taiteellinen johtaja

Graces nähdään Kuopion kaupunginteatterin suurella Minna-näyttämöllä tiistaina 9.12. 

https://minimi.fi/ohjelmisto/graces