Koko loppuvuoden odotetuin juttu on aina Kouvolan teatterin JOULUSHOW! Joka ikinen kerta saa mennä odotusreppu tulvillaan siitä, että mitä sieltä nyt tällä kertaa tulee.
No, mitä sieltä tuli, niin just sitä, mitä aina ennenkin, aivan loistavaa, koskettavaa ja yllättävää settiä!
Tänä vuonna ohjaana on toiminut Satu Taalikainen. Koreografioista vastaa Annina Rubinstein. Molemmat hilluvat myös lavalla. Käsikirjoitus on työryhmän ja mukana myös Panu Poutanen, jota ei estraadilla nähdä.
Kuva: Kouvolan Teatteri
Koko setti oli taas niin taattua tavaraa, että aivan kuin olisi ollut lahjojen jaossa, jokaiselle jotakin!
Tuli musaa, tuli sketsiä ja jos vaikka minkämoista taidonnäytettä, niin että saattoi vain kaiken jälkeen ihmetellä, mihin kaikkeen ne pystyykään!
Kuva: Kouvolan Teatteri
En aio kertoa, en paljastaa paljoakaan, koska se oma kokemus on aina niin ainutlaatuinen, mutta ihan vinkkinä, pienesti vaan pari hästääkiä - #poliisit, #skuutit, #rollaattorit ja niiden käyttäjät. Siis niin kun ihan siististi vaan.
Kuva: Kouvolan Teatteri
Niin ja toinen ihan minivinkki ja sen hästääkit, #vanhempilapsisuhe, #kännykkäkulttuuri, #nykyaika, #hiekkalaatikkoelämä . Ajan hermolla ollaan koko ajan, kaiken matkaa!
Kouvolan teatterin JOULUSHOW on niin ajankohtainen, asioihin pureutuva, silti hyvällä tavalla, taiteen saralla, musiikkia sopivasti, esittäen taitavasti. Tarinat naurattaa, osa niistä koskettaa. Kun esitys on päättynyt, on mieli täynnä hyvää tahtoa, suurta ihmetystä, joulumieltä ja sen sanomaa.
Joulushow on kokemus, mikä kannattaa kokea!
Kini Laine
