Hyppää pääsisältöön
Amusa Toimitus / 30.09.2014

Ensimmäinen maistiainen Viikossa aikuiseksi -elokuvasta julki (Katso video)

Johanna Vuoksenmaan uudesta Viikossa aikuiseksi -komediasta on nyt julkaistu ensimmäinen maistiainen.

Jättimäisen yli 400 000 katsojan yleisön keränneen menestyselokuvan 21 tapaa pilata avioliitto jälkeen ohjaaja-käsikirjoittaja Vuoksenmaa on suunnannut katseensa parisuhdemaailmasta yksilöön: elokuva kertoo ihmisten kompuroivista yrityksistä kasvaa aikuisiksi. Viikossa aikuiseksi on 21 tapaa pilata avioliitto -elokuvan aloittaman teemallisesti yhtenäisen itsenäisten elokuvien sarjan, koomisen kipupistetrilogian keskimmäinen osa.

Tervetuloa aikuistumisleirille. Kuva: www.facebook.com/viikossaaikuiseksi
Tervetuloa aikuistumisleirille. Kuva: www.facebook.com/viikossaaikuiseksi

Elokuvassa nähdään muun muassa Minttu Mustakallio, Iina Kuustonen, Taneli Mäkelä, Minna Koskela ja moni muu kotimaisen komedian ykkösnimiin lukeutuva näyttelijä.

Joukko toisilleen tuntemattomia miehiä ja naisia haluaa viettää toisenlaisen kesälomaviikon houkuttelevan oloisella aikuisten leirillä Turun saaristossa. Kyseessä on aikuisten seksitön ja päihteetön aikuistumisleirille.

Kun esittelyvideolla harjat hulmuten laukkaavat hevoset paljastuvatkin vain vapaan mielen symboleiksi ja leirin vetäjä karkaa koiransa synnytykseen, joutuvat leiriläiset etsimään kasvun aineksia itsestään ja toisistaan. Leiri saaressa ei ehkä täytä tuotelupausta elämän ihanimmasta viikosta, mutta entisellään sieltä ei kukaan arkeensa palaa.

Aikuistumisleirillä on ohjaajan lisäksi kokki, kahdeksan leiriläistä ja yksi kissa. Teaser-trailerin loppuhuipentumassa pöydältä herää henkisesti ylikypsä Emma, jota näyttelee 21 tapaa pilata avioliitto -elokuvasta ja Putous -viihdesarjan uudesta esiintyjäkokoonpanostakin tuttu Essi Hellén.

– Emma pitää erityisen hyvänä sitä, että aikuistumisleirillä voidaan kohdata päihteettömällä vyöhykkeellä, Hellén kertoo roolihahmostaan. – Seksuaalisista jännitteistä riisuuntuminen on hänestä myös erityisen vapauttavaa.

Kotimaisen komedian konkarin Taneli Mäkelän esittämä Jouko on poikkeuksellisen hyvin säilynyt 50+ -ikäinen mies, joka värjää teaserissä rintakarvojaan ripsivärillä.

– Jouko kokee olevansa fyysisesti paremmassa kunnossa, kuin useimmat parikymppiset, kuvaa Mäkelä roolihahmoaan. – Videomaistiaisessa nähtävät Joukon treeniliikkeet kertovat hänen suorituskyvystään, jonka hän uskoo olevan naisia miellyttävän kovalla tasolla.

Viikossa aikuiseksi saa ensi-iltansa alkuvuodesta 2015.

www.facebook.com/viikossaaikuiseksi
www.nordiskfilm.fi
www.dionysosfilms.fi