Vuoden 2014 Euroviisu-voittaja on puhuttanut maailmalla kenties enemmän kuin kukaan aiemmin kisojen historiassa. Itävaltalainen Conchita Wurst (oikealta nimeltään Tom Neuwirth) kuittasi kisan kotimaalleen ensimmäistä kertaa sitten vuoden 1966. Parran kanssa esiintyvä drag-artisti on sittemmin järisyttänyt maailmaa paitsi näyttävän ulkomuotonsa, myös suvaitsevaisuuden asiaa ajavien kannanottojensa kanssa.
Torstaina 28. elokuuta 25-vuotias Conchita järjesti lehdistötilaisuuden Helsingin Crowne Plaza -hotellissa. Tilaisuus oli osa kesän viimeisenä festarina mainostetun Serena Pop & Rockin loppumarkkinointia.
Conchita Serena Pop & Rockissa. Kuva: Jouni Hakkarainen
Pressitapahtumassa Conchita antoi vastauksillaan itsestään hyvinkin nöyränlaisen kuvan. Kun eräs toimittaja esimerkiksi uteli häneltä, miltä tuntui olla homomaailman ikoni, kertoi Wurst, ettei hän kokenut ikoninimityksen sopivan hänelle – sen sijaan, että hän tekisi jotakin raskasta ja arvostettavaa, kertoi hän yksinkertaisesti elävänsä unelmaansa. Toisaalta taiteilija myös totesi, että hänestä olisi hyvä, mikäli julkisuuden henkilöt useammin käyttäisivät vaikutusvaltaansa myös hyvien asioiden edistämiseen.
Siinä missä Conchitan lehdistötilaisuus tarjosi journalisteille hyvää antia, oli varsinainen lavaesiintyminen Serenan yössä pettymys. Esiintymisaikatauluun oli Wurstin ja Jenni Vartiaisen väliin laitettu 50 minuuttia, mutta tästä ajasta euroviisuedustaja käytti ehkä puolet. Toisin kuin muilta artisteilta, Conchitalta, jota oltiin tultu ihmettelemään aina Venäjältä asti, kuultiin vain viisi kappaletta, joista niistäkin kolme oli covereita.
Jenni Vartiainen lauloi Eden -singlensä ensi kertaa yleisölle. Kuva: Jouni Hakkarainen
Se, mitä superlahjakkaalta parrakkaalta naiselta kuultiin, oli kyllä ehtaa tavaraa, mutta keikan lyhyys veti sanattomaksi väärällä tavalla. Edes asiaan kiinteästi kuuluvaa encorea ei kuultu, vaan valepartaan sonnustautuneiden fanien lisää janoavat huudot kaikuivat tyhjinä kolealle yötaivaalle. Jokin järjestelyissä mättää, jos ulkomailta Suomeen lennätetty pääesintyjä tarjoilee noin vajaavaisen kattauksen.
Jos Conchitan tyngäksi jäänyttä show’ta ei oteta huomioon, oli kesän viimeinen festari ihan onnistunut. Sannin, Juha Tapion ja Jenni Vartiaisen kaltaiset esiintyjät olivat suosiossa ja tunnettuudessa mitattuna kukin kelpo kiinnityksiä ja vetivät jokainen tahollaan mainion show’n.
Juha Tapio vauhdissa. Kuva: Jouni Hakkarainen
Sanni hyppi, pomppi, rummutti ja soitti kitaraa, Juha Tapio juoksenteli yleisön seassa aidan viertä ja Jenni Vartiainen esitti juuri julkaisemansa Eden-sinkkunsa ensimmäistä kertaa livenä. Musiikillisesti ei tapahtumassa siis sinänsä ollut mukisemista. Päälavan lisäksi paikalle oli myös pystytetty iso teltta, jossa kuultiin sekä vaihtoehtomusiikkia että hieman tuntemattomampia tähtiä.
Ennakkoon idea elokuun lopussa järjestettävistä ulkoilmafestareista epäilytti, sillä ajankohdan puolesta Serena Pop & Rockia olisi osuvammin voinut markkinoida syksyn ensimmäisiksi festareiksi kuin kesän viimeisiksi festareiksi. Kesäinen, hellivä aurinko loisti ainakin perjantaina poissaolollaan ja siten söi tunnelmaa. Tämä ei tosin estänyt joitain ihmisiä uimasta lämmitetyissä altaissa vielä yölläkin.
Sanni ja kitara. Kuva: Jouni Hakkarainen
Yleisön suureksi onneksi pahemmilta syyssateiltakin vältyttiin, joskin viileyttä valitteli kiroillen jopa juontamassa ollut Cristal Snow. Melkoinen vetonaula tarvitaan ensi vuonna, mikäli meinataan toistamiseen saada houkuteltua porukka villapuseroissaan mahdolliseen sadevaaraan. Muuten täytyy kyllä kiittää järjestäjiä, että toivat kerrankin Euroviisut voittajaneen esiintyjän Suomeen.