Helsingin Kaupunginteatterin Arena-näyttämöllä saa 23. lokakuuta ensi-iltansa pimeiden syysiltojen piristys, Avery Hopwoodin komediaklassikko Otetaas toiset! (Fair and Warmer).
Näytelmän uudesta suomennoksesta vastaa Reita Lounatvuori ja ohjauksesta Arn-Henrik Blomqvist. Väärinkäsitysten värittämässä avioliittofarssissa taituroivat Heidi Herala, Jouko Klemettilä, Jonna Järnefelt, Vappu Nalbantoglu, Jari Pehkonen, Eppu Salminen, Matti Rasila ja Juha Jokela.
Otetaas toiset! Kuvassa Heidi Herala ja Jouko Klemettilä, Kuva: Mirka Kleemola / Mirkku Merimaa
Otetaas toiset! -näytelmän tapahtumat sijoittuvat pilvenpiirtäjän korkeuksiin, yläluokan yksityisasuntoon vuoden 1929 New Yorkissa, juuri ennen suurta pörssiromahdusta. Kaksi naapureina asuvaa ystäväpariskuntaa valmistautuu viettämään koti-iltaa. Temperamenttinen Laura (Jonna Järnefelt) ilmoittaa kuitenkin miehelleen Billylle (Jouko Klemettilä) lähtevänsä oopperaan entisen ihailijansa (Eppu Salminen) kanssa. Myös naapuripariskunnan Jack (Jari Pehkonen) häipyy kerholle ilman vaimoaan Blannya (Heidi Herala). Puolisoidensa kotiin jättämät Billy ja Blanny keksivät yhdistää voimansa ja näyttää, että hekin osaavat irrotella.
Alkoholiin tottumattomat ystävykset sekoittavat mitä mielikuvituksellisimpia cocktaileja kaikista baarikärrystä löytämistään juomista. Seurauksena on eräs näytelmäkirjallisuuden taiturimaisimpia ja hauskimpia kohtauksia. Sekaannuksia ja selityksiä riittää, ja seuraava aamu tuo vielä ennen kokemattomia yllätyksiä.
Kuvassa Heidi Herala, Jouko Klemettilä, Eppu Salminen, Jonna Järnefelt, Jari Pehkonen. Kuva: Mirka Kleemola / Mirkku Merimaa
”Näytelmä kuvaa varakkaita ihmisiä. Eletään vuotta 1929, jolloin tyyli oli 20-luvun jälkeen vähän hillitympi. Naisten pukeutumisessa vyötärö tuotiin jälleen esiin, helmat pitenivät ja vaatteissa oli enemmän leikkauksia. Miehillä oli erikseen lounaspuku, frakit, smokit ja virka-asut”, kertoo pukusuunnittelija Sari Salmela.
Tyylikkään 20-luvun lopun epookin ovat Arenan näyttämölle luoneet lavastaja Antti Mattila, pukusuunnittelija Sari Salmela ja naamioinnin suunnitellut Jaana Nykänen. 1920-luvun lopun jazziin perustuvan äänimaailman on suunnitellut Eero Niemi, ja valosuunnittelusta vastaa Ville Aaltonen.