Hyppää pääsisältöön
Amusa Toimitus / 30.05.2025

Ainutlaatuinen veistostaiteen näyttely kohoaa Kultarantaan – puutarhassa esillä teoksia seitsemältä taiteilijalta

Tasavallan presidentin kanslia ja Alfred Kordelinin säätiö järjestävät 30.5.–31.8.2025 veistosnäyttelyn Kultarannan puistossa Naantalissa. Näyttelyn teemana on 'Kerrostumia' ja mukana on teoksia seitsemältä nykykuvanveistäjältä, jotka hyödyntävät teoksissaan erityisesti puuta ja kiveä. Näyttelyyn pääsee tutustumaan opastetuilla taidekierroksilla sekä avoimina vierailuaikoina.

Kuvassa on kaksi kuvaa ja vasemmalla on kahden tukin päällä seisova haishahmo puusta, jolla on lyhypussihelmainen vaate päässä on huppu. Koko teos on vaalean ruskea. Taustalla on kesämaisemaa, jossa on nurmikko, järveä ja taustalla kirkon torni.  Oikealla on neljällä jalalla istuva hahmo, jossa on pullea yläosa.  Teos on musa-valkoraitainen.

Kultarannan puistossa ovat tänä kesänä esillä muun muassa taiteilija Mia Hamarin teos Vanha sade (2025) sekä Hannu Riikosen teos Tyydy osaasi (2005). Kuva: Vesa Aaltonen

 

Historiallinen, kokonaistaideteokseksi suunniteltu Kultarannan muotopuutarha tarjoaa tulevana kesänä ainutlaatuiset puitteet suomalaiselle nykytaiteelle. Kerrostumia-näyttelyssä on mukana teoksia seitsemältä nykykuvanveistäjältä, joita kiehtoo perinteisten luonnonmateriaalien käyttö taiteessa. Kuvataiteilijat Timo Hannunen, Emma Jääskeläinen, Antero Koskinen ja Matti Peltokangas hyödyntävät teoksissaan eri kivilajeja. Mia Hamari, Pasi Karjula ja Hannu Riikonen kokevat puun luontevimmaksi materiaalikseen.

Puun- ja kivenveistolla on pitkät perinteet erilaisissa käyttötarkoituksissa, ja kuvataiteet ovat yksi kerrostuma näiden materiaalien hyödyntämisen historiassa. Veistämisellä tarkoitetaan yleensä ylimääräisen aineksen poistamista raakakappaleesta, kivenlohkareesta tai puupölkystä, mutta se voi nykykuvanveistossa tarkoittaa myös rakentamista, materiaalin lisäämistä sekä puu- tai kivikappaleiden yhdistämistä muiden materiaalien kanssa. Näyttely tarjoaa katsojille oivaltavia, yllätyksellisiä ja ilmaisuvoimaisia näkemyksiä puu- ja kivimateriaaleista taiteen rakennusaineena.

Näyttelyn on kuratoinut FM Tapani Pennanen.

Kesän taiteilijoihin voi tutustua Alfred Kordelinin säätiön verkkosivuilla https://kordelin.fi/kerrostumia

 

Kuvassa on kaksi taivutettua suurta käyrää, joista toinen on valkoinen ja toinen musta. Taustalla on vihreää ruohoa.

Antero Koskinen, Dialogi 2002. Kuva: Vesa Aaltonen

 

Kolmastoista yhteinen veistosnäyttely

Tasavallan presidentin kanslia ja Alfred Kordelinin säätiö ovat järjestäneet veistosnäyttelyitä Kultarannassa vuodesta 2011. Tämän kesän kokonaisuus yhdistyy temaattisesti vuosien 2021 ja 2022 luontoaiheisiin näyttelyihin, jotka tarkastelivat eläinaiheita sekä kasvikunnan orgaanisia muotoja. Vuonna 2023 ja 2024 Kultarannassa ei järjestetty näyttelyitä huvilatilan, kiinteistöjen ja viheralueiden peruskorjauksen vuoksi.

Kultaranta rakennettiin liikemies, maatalousneuvos Alfred Kordelinin (1868–1917) kesänviettopaikaksi vuosina 1913–1916. Kesäinen veistosnäyttely kunnioittaa rakennuttajansa alkuperäistä ajatusta huvilasta taidekokoelman sijoituspaikkana ja yleisölle avoimena kotiseutumuseona. Kordelin itse ei äkillisen kuolemansa vuoksi ennättänyt haavettaan toteuttaa.

Yleisöllä on mahdollisuus tutustua Kultarannan puutarhaan ja veistosnäyttelyyn maksutta perjantaisin kello 18–20. Lisäksi Naantalin Matkailu järjestää maksullisia opastettuja kierroksia puistoalueelle 3. kesäkuuta alkaen. Veistosnäyttely on avoinna 31. elokuuta asti. Ajankohtaiset kierrosajat ja saatavuuden voi tarkistaa Visit Naantalin verkkosivuilta https://kordelin.fi/kerrostumia